Jak jsem se dopracoval k výpisu z živnostenského rejstříku v roce 2017

Zkušenosti jsou k nezaplacení, čím jsem starší tím si toto více uvědomuji a na druhou stranu se toho i bojím, ale o tom někdy příště. První velkou událostí tohoto roku byla pro mne registrace, či spíš ohlášení volné živnosti (vedlejší, jelikož jsem stále zaměstnán na full time). Cíl byl jasný: získat výpis z živnostenského rejstříku. Tedy získat legální možnost podnikat při zaměstnání a stát se tak křišťálově čistý 🙂 .

Původní můj plán byl zřídit si živnost již před 3-4 lety, tedy někdy v roce 2013 (neuvěřitelné, že už je to tak dávno..). Když se ohlédnu zpětně, asi bylo správné rozhodnutí, že jsem to neudělal…ačkoliv možná bych dnes byl na úplně jiné vlně a měl jiné myšlenky, názory.

Samotné podnikání mne pronásledovalo již od mala, ačkoliv jsem byl jen v roli tichého pozorovatele (co by kdo chtěl od nezletilého, že ano). Rodiče po pádu komunismu začali podnikat, asi jako většina Čechů, kteří přišli o práci. Co bylo nakonec výsledkem? Asi to, že díky bohu nejsou na dlažbě.

Podnikání je něco, kdy jednou jste nahoře, podruhé dole, pak zase nahoře a pak klidně můžete být na dně i klidně pod dnem, že se z toho absolutně nemáte šanci vyhrabat.

Rodiče jsou již naštěstí v důchodě a s podnikáním již dávno skončili (naštěstí je to finančně nezrujnovalo, ačkoliv se jim negativně podepsalo na vypláceném důchodu).

Ale zpět ke mně.

mé mládí v kostce..

Rodiče nechtěli, abych chodil na základní školu v naší vesnici (v Bělotíně) a tak jsem začal dojíždět do nedalekého města (Hranic na Moravě) autobusem (asi 4 km). Ze školy jsem šel k babičce a pak s mamkou autem domů. Takto prakticky až do deváté třídy…

zlaté 4 roky mládí

Pak přišla střední a opět dojíždění. Tentokrát však vlakem do Lipníka nad Bečvou (20 km)…na stavební průmyslovku. K babičce jsem již nejezdil tak často většinou jen v pátek.

Nakonec se tedy ze mne stal stavař…nic jiného mne snad ani nečekalo neboť rodiče mají také blízko k stavařině a i sestry též vystudovali stavebku na stejné škole. Takže jsem měl relativně cestu prošlapanou a nešel jsem do úplného neznáma.

Po čtyřech letech jsem tedy naštěstí ukončil školu s maturitou v oboru obnova budov i když jsem se původně hlásil na pozemní stavitelství (obnova byla v té době „nejtěžší obor“ a moc studentů se jim na něj nehlásilo, tak mě prostě šoupli, kde měli volné místo…chceš / nechceš čau a pá…).

6 let = 2191 dní a půl dne …. pouze zkušeností

Psal se rok 2007 a já se hlásil na vysokou. Prvně jsem chtěl na vojenskou v Brně, ale to neklaplo (dnes jsem rád, že mě nevzali)…avšak zůstali mi vzpomínky, kdy jsem musel projít kompletním vyšetřením ve vojenské nemocnici v Olomouci…projít si psychotesty, fyzickými testy v Brně a ještě písemnými zkouškami.

Druhá volba byla vysoká v Ostravě, konkrétně báňská stavební fakulta. Tam jsem se nakonec dostal a tak opět začalo dojíždění neb to vycházelo levněji než bydlet na kolejích nebo privátě (50 km vlakem + 15 minut tramvají). Co vám budu povídat…stálo to spoustu času. V příštím životě půjdu na koleje 🙂

Vydržel jsem počáteční vyhazování, ale nepřežil jsem další roky. První pokus zvládnout výšku mi překazila chemie…druhý pokus matika se statikou (prostě kredity a pokusy mne dohnali…)..Co dodat 6 let v p…li, bez papíru. Jediné co mě zbylo byly zkušenosti. Ano, ty o kterých jsem se v úvodě zmínil, že jsou k nezaplacení.

Po třetí jsem již nechtěl nic zkoušet, byl jsem vysokou a dlouhým dojížděním, čekáním znechucen (ČD – čekej dlouho..je trefný). Byl jsem rád, že trápení skončilo.

2 roky v šedé zóně

A tak v roce 2013 jsem se přihlásil na úřad práce a hledal rozumné zaměstnání (u lopaty jsem nechtěl skončit)…To byl docela problém, takových nabídek nebylo mnoho – do zaměstnání jsem nastoupil až po dvou letech v roce 2015. Ne, že bych nic během těchto dvou let nedělal, ale raději se o tom se nechci zmiňovat. Opět jsem přidal pár let zkušeností.

práce v administrativě

Má náplň z počátku vytváření cenových nabídek se postupem času změnila i na vyřizování objednávek.

V práci jsem již téměř 1,5 roku a za tu dobu jsem zažil spoustu různých situací a pocitů (rozčarování, pocit uspokojení, zlost, nechápání, nevědomost, radost, vyčerpanost…), avšak myslím, že spíše převažuje negativní energie (ten pocit mám docela často), což mne více utvrzuje v tom, že chci být svým pánem…Práce mne ne úplně naplňuje..i když relativně mám volnou ruku.

Chci si dělat co chci, jak chci a kdy chci. Samozřejmě některé věci člověk neovlivní, s tím se musí počítat. Tento způsob života navíc není jednoduchý.

V mé práci je to tak, že prostě je čas, kdy je to v pohodě a zničeho nic ve zlomku vteřiny se něco pokazí…a někdy těch věcí je spousta zaraz a vy nevíte co máte udělat jako první. A nemusí to být ani Vaše chyba!

Nejvíc mne však vadí Paretovo pravidlo a prolínání informací (nevím jak to teď jinak pojmenovat).

Příklad k Paretovu pravidlu: nacením 100 poptávek a objednávek není ani 10% tedy 10 … člověk pak ztrácí motivaci cenit … samotnou kapitolou je přeceňování a aktualizace. Někteří lidé neví co chtějí …

Příklad k prolínání informací (spousty informací): představte si, že řešíte věcí, které se v čase překrývají. Příkladem může být naceňování, ale i objednávky nebo řešení problémů. Ceníte jednu poptávku (relativně důležitou) a do toho se vám ozve další firma, která taky potřebuje co nejrychleji nacenit (a z nějakého důvodu si nemůžete dovolit ji odmítnout). A teď se dostáváte do kolize informací. Samozřejmě se snažíte jít chronologicky, ale i přesto se dostáváte do pasti.

A představte si, že těch informací je podstatně více….pak vzniká stres, zapomínání, nevrlost, chaos, zlost…negativní energie, která působí i na ostatní. Z toho opravdu člověk nemůže být šťastný nebo mít pozitivní energii. Na druhou stranu, něco zlé je k něčemu dobré. Čím častěji se věnuji práci v zaměstnání, tím více se chci vrhnout do podnikání.

Chci hledat pozitivní energii a ne negativní, ale je to těžké…

Ale to už jsem zaběhl hodně do detailů, které vás asi nezajímají.

Takže hurá na podnikání.

 podnikání při práci

Aby toho nebylo málo, rozhodl jsem se, že teď je ta správná chvíle začít podnikat. Člověk musí překonat strach…strach z neznáma, z toho, že člověk udělá chybu, za kterou může tvrdě zaplatit.

Předtím než jsem zašel na živnostenský úřad nahlásit živnost, jsem začal hledat informace (na internetu). Informací je mnoho a nebo vůbec. Závěr…internet je super, ale není úplně spásný. Naleznete různé informace, různé pohledy na danou věc, různá řešení, najdete staré informace, ale i nové…teď nevíte co je správně …a i když jste přesvědčeni, že víte vše, opak je pravdou.

Prošel jsem spousty webových stránek takže nějaké základní informace jsem měl. Teď již jenom stačilo se rozhoupat a vykročit vpřed na úřad.

Co jsem potřeboval pro zažádání o výpis?

 • občanku
 • datum narození
 • v mém případě čísla volných živností (Předmětem podnikání mám Výroba a obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona), já si jich vybral 9… prakticky je jedno kolik si jich vyberete. Avšak určitě bych si jich vybral více. (seznam najde v přílohách zde) … Upozorňuji na vázané živnosti – jsou potřeba další doklady. Já takovou živnost nemám, ale uvažuji že si později o nějakou požádám (v mém oboru).
 • 1000,- Kč za zřízení
 • znát sídlo – může být trvalé bydliště
 • znát svou zdravotní pojišťovnu

Co jsem podepisoval? 3 papíry

 • 1. Registrační formulář (nazývající se jednotný registrační formulář – vyplnila jej úřednice v počítači)
 • 2. Seznam volných živnosti – čísla jsem nadiktoval, úřednice si je v počítači asi v nějakém formuláři odklikávala
 • 3. Přihlášku k dani – FINANČNÍ ÚŘAD … no jo daně je potřeba platit 🙂 opět úřednice vyplnila
 • K mému překvapení (až zděšení, které jsem nedával najevo, ale nebral jsem to tragicky) mi paní úřednice sdělila, že zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení musím nahlásit vznik živnosti sám..u nových uchazečů o živnostenský výpis to prý nedělají…no co už…pojišťovna není daleko…akorát sociální zabezpečení je až v Přerově (takže bude výlet 🙂 )

Naštěstí paní úřednice mi ochotně dala kontaktní údaje a ukázala mi kam musím dále zajít…na finanční úřad tedy nemusím (i když je pravděpodobně navštívím ohledně registrace identifikované osoby a nebo to pošlu datovou zprávou myslím, že to lze, ale osobní návštěva bude pravděpodobně lepší).

Do kdy se nahlásit?

 • zdravotní pojišťovně – do 8 dnů od zahájení činnosti

Za zahájení výdělečné činnosti se považuje okamžik, kdy se činnost začne provozovat s cílem „mít příjem“ (tj. objednávky, fakturace, uzavření smlouvy apod.).

 • okresní správě sociálního zabezpečení – oznámení zahájení do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž nastala skutečnost, která zakládá tuto povinnost….(snad tedy tomu rozumím správně, že pokud začnu podnikat v lednu tak do 8.února musím oznámit zahájení)

Jak a kdy obdržíte výpis z živnostenského rejstříku?

Dále se mne zeptala, jak chci výpis obdržet…zda se k nim stavím nebo zda jej mají zaslat doporučeně modrou dodejkou…zvolil jsem dodejku (výpis nakonec přišel do čtyř dnů v pátek). Hurá mám ho! A netrvalo to dlouho.

Placení 1000,- Kč

Paní mne odkázala na pokladnu (která byla v jiné budově, naštěstí nebyla daleko)…s tím, že doklad o zaplacení mám nechat na podatelně, že si jej vyzvedne.

Jak dlouho jsem byl na živnostenském úřadě?

Myslím, že tak 10 minut.

Vstřícnost úřednice na živnostenském úřadě byla?

Výborná. Možná proto, že jsem se registroval v první úřední den nového roku. Hned z rána 15 minut po otevření 🙂 téměř nikde nikdo…žádný stres…prostě super. Asi nabitá pozitivní energií z Vánoc.

Jedna perlička venku byla strašná zima 🙂 no jo leden.

Rozhodnutí – finanční úřad

Vzhledem k tomu, že jsem si založil datovou schránku, mně za 8 dní od podání žádosti o registraci, kterou provedl živnostenský úřad, přistála zpráva… Rozhodnutí o registraci vč. registrace ex offo

O tom, že mám datovou schránku jsem se úřednici na živnostenském úřadě nezmiňoval, takže si to finančák zjistil sám 🙂

Ve zprávě stojí:

registruje
– k dani z příjmů jakožto poplatníka daně z příjmů s účinností ke dni
oznámení tohoto rozhodnutí
a přiděluje
daňovému subjektu následující daňové identifikační číslo DIČ: CZrodné číslo

Výborně jsem rád, že registrace byla úspěšná. A že datová schránka je k něčemu.

závěrem

Co mám?

 • výpis z živnostenského rejstříku
 • úspěšně zaregistrován na finančním úřadě
 • jsem nahlášen i u zdravotní pojišťovny

Co mě čeká?

 • návštěva okresní správy sociálního zabezpečení
 • návštěva banky – zřízení podnikatelského účtu u FIO banky … ačkoliv bych mohl používat osobní účet…využiji možnosti bezplatného účtu u FIO. Nynější osobní účet bych rád zrušil, je nevýhodný (hlavně kvůli poplatkům, které jsou se zvyšujícím počtem transakcí nezanedbatelné).

Jestli jste dočetli až sem, tak vám děkuji za váš čas. Třeba vás mé zkušenosti navedou tím správným směrem.

3 komentáře u „Jak jsem se dopracoval k výpisu z živnostenského rejstříku v roce 2017“

 1. Dobre napsane…Nenapsal si ale v cem chces podnikat,,ale predpokladam,ze o tom bude asi dalsi blog,ze?:-)

  1. Hlavní část podnikání by měla být tvorba obsahových webů (tedy práce s informacemi a analytikou) 🙂

   S tím, že zisky by tvořil Google AdSense. Krátký popis co to vlastně je je na wikině https://cs.wikipedia.org/wiki/Google_AdSense případně bych mohl použít přímý prodej reklamního prostoru na webu nebo provizní spolupráci s eshopy. Adsense je z uvedených způsobů nejjednodušší (avšak troufnu si říct nejméně výkony vzhledem k velikosti návštěvnosti webů)…Výhodou adsense je jednoduchost. Na své stránky stačí dát krátký kód, který automaticky vkládá reklamu na stránky. Otázka max. dvou minut. Největší problém je s návštěvností webů. Právě ona generuje peníze. Zjednodušeně, čím je větší, tím jsou zisky větší (avšak neplatí to vždy). Je kvalitní návštěvnost a nekvalitní. Možná zajímavá otázka je kolik se dá s adsense vydělat, alespoň v teoretické rovině. Příkladem může být kolik je potřeba návštěv webu k 100.000,- hrubému výdělku? Pokud bych bral své statistiky, můj druh návštěv, tak odhadem 850.000 za měsíc! Ale toto je pouze teorie na základě nějakých malých statistik a jedná se pouze ve spojení s adsense. Vše tedy stojí na návštěvnosti => na množství a kvalitě obsahu webů (ale i o tom se dá spekulovat).

   Další fází možná nějaký úzce specializovaný eshop.

   Přemýšlel jsem i o stavbě rodinných domů, ale tohle je extrémně finančně náročný byznys (nejen finančně, ale i informačně, časově…a kdo ví čím ještě). Tento byz mne, ale v budoucnu láká zkusit. Např. jsem si představoval, že bych mohl o takové stavbě psát..tvořit vblog. A pokud by byla velká sledovanost nabídnout dům po dokončení k prodeji v aukci od určité částky (tak abych na tom snad něco i vydělal). Ale na to potřebuje člověk finanční zázemí několika milionu, spíše však osmi ciferné částky. Takže je nejdřív musím sehnat 🙂 půjčovat si však nechci.

   Další byznys, nad kterým jsem přemýšle, se měl točit okolo výroby…konkrétně výroby dřevěných palet. Zde je však obdobný problém s financemi (na materiál, halu, výrobní stroje). Ale větší problém spíš vidím v odbytu, kdo by paletu koupil? Složitostí a i finančně by tento záměr měl být jednodušší než stavba domů. Na vysoké jsem i vytvářel projekt k takové výrobě. Opět je tento byz pro mne v současné době nedostupný.

   První věc, která je tedy pro mne rozhodující, je mít co nejmenší počáteční náklady. A i náklady během podnikání nesmí být velké. Proto mne bude zajímat jen online, ne offline (ten možná později). V onlinu potřebuješ zjednodušeně počítač a připojení k internetu (náklady jsou největší za bydlení, za daně…s minimální nutností přesunů, jízd). Já nyní přesunem do práce ztratím cca 100 minut za den + cena autobusu…autem by se čas dal snížit, ale zase by se zvýšila cena přepravy, auto je dražší na druhou stranu mobilnější. U onlinu, ale zase není taková potřeba cestovat.

   Služby zákazníkům zatím neplánuji.

   Pravděpodobně na blogu budu uvádět i další postřehy z podnikání 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *