Shrnutí roku 2018

Když se podívám zpětně na rok 2018, tak musím říct, že byl docela dost našlapaný a velmi inspirativní. Již teď jsem zvědav, co přinese následující a jak se s ním vypořádám. Ale zpět k předchozímu roku.

Leden – výpověď v zaměstnání

Začátek roku se nesl ve změně zaměstnání (po 2 letech a 5ti měsících jsem skončil ve firmě s počtem zaměstnanců do cca 15). Neuvěřitelné, že jsem tam tak dlouho vydržel. Neplánoval jsem tam být tak dlouho, ale už se tak stalo a ty roky utekly „rychle“. Byla to dobrá zkušenost s negativy i pozitivy. Člověk se sice posouval kupředu, ale byl to „stereotyp“, který už mě přestával bavit. Byl jsem unaven až znechucen. Proto pro mne změna práce nebyl problém.

Nová práce

Příležitost přišla a já ji prostě vzal. Chtěl jsem vědět, jak si povedu v novém zaměstnání. Tehdy mému rozhodnutí pomohli asi 3 věci… nechuť ze stávající práce, peníze (nová firma mi nabídla lepší podmínky) a to, že mne s touto nabídkou oslovila spolužačka ze střední. Kdyby mě oslovil cizí člověk, práci bych nezměnil. Věděl jsem, že jdu do firmy, která nebyla v dobré kondici a potvrdilo se to velmi brzy. (firma měla asi kolem 50-100 zaměstnanců, těžko se odhadovalo kolik v ní pracuje lidí).

Padák po půl roce

Do nové práce jsem nastoupil v únoru a po 6-ti měsících jsem dostal padáka.  (celkem nás v tu dobu propustili 3). Ještě, že tak.. být tam déle, asi se zblázním. Těch 6 měsíců bylo extrémně dynamických. Opět jsem nabral hodně zkušeností…a i nadhledu. Raději budu dělat práci v klidu než se extrémně stresovat. Záměrně píší extrémně…myslím si, že stres je potřeba. Udržuje nás ve střehu. Avšak extrémní stres není dobrý. A ten se v této firmě nacházel poměrně často.

Kdybych tehdy nedostal padáka, dal bych výpověď já. Firma mě však předběhla.  Ten týden jsem byl rozhodnut, že chci skončit. Po 5 měsících jsem toho měl dost. Nebylo kam se posouvat a navíc ta práce byla nudná. Asi právě kvůli tomu, jaká tam panovala atmosféra.

Po vzájemné dohodě, s druhým nejvyšším, jsme došli k tomu, že odejdu po měsíci. Já si vybral půlku posledního měsíce dovolenou a šel jsem na volnou nohu. Novou práci jsem nehledal. Naštěstí se vedlejší činnost více rozjela a já mohl v srpnu změnit vedlejší živnost na hlavní a od té doby jsem „svým pánem“. Peníze nemám takové, jako v první půlce roku, ale na druhou stranu jsem více v klidu. Sice někdy mám stres, ale je to prostě jiné. Což beru jako pozitivum.

Z čeho mám stres nyní?

Když jsem byl zaměstnaný, neřešil jsem finance z pohledu příjmů. Prostě jsem byl smířen s tím kolik dostanu při výplatě. V první práci se částka mírně lišila každý měsíc +- o 1000. Když bylo dost práce, byla částka spíš kladná. Celkově za ty dva roky a pár měsíců pořád rostla..prostě to bylo tím, že jsem začínal dost dole. V druhé práci byla stejná po celých 6 měsíců + vyšší o peníze z vedlejší činnosti. Takže penízky tento půlrok byly slušné. Na druhou stranu jsem pociťoval, že nemám dostatek síly na vedlejší činnost a to mě štvalo.

Z pohledu mých financí jsem stres nepociťoval. Stres, který mě užíral byl jen z práce.

Nyní je stres menší, avšak stále je přítomen. Poté, co se mi uvolnilo 160 hodin měsíčně…počkat…vlastně více. Když započítám i čas přesunů do práce z práce tak to je 200 hodin. Ano 40 hodin měsíčně jsem vyhodil je z přesunů. Šílené. Hold chyběl mi vlastní dopravní prostředek…, který pořád považuji za kouli k noze. Celkově vše materiální považuji za přítěž, bohužel bez některých věcí se žije hůř.

Stres (podstatně mírnější než co jsem měl v zaměstnání), který nyní pociťuji je hlavně z financí a z toho, že musím přemýšlet nad prací, která se neprojeví na penězích hned, ale až s postupem času a nebo vůbec. Ve většině zaměstnání víte přesně kolik dostanete a tak nad tím příliš nepřemýšlíte. Prostě většina z nás vyměňuje čas za určitou částku a s tou musí vyjít.

Já nad financemi přemýšlím často. Snažím se nemyslet (tohle je jeden z cílů, ke kterému bych se chtěl dopracovat…nemyslet na peníze), ale okolnosti Vás k tomu donutí. Daně..sociální, zdravotní, pojištění, připojištění, bydlení atd. Bohužel nevzpomínám si, že by mě škola nějakým kvalitním způsobem na toto připravovala. Škola nám dá špetku toho a špetku tamtoho a jede se dál. Škola je jen zlomek. Člověk se učí celý život.

Vím téměř přesně kolik dostanu za měsíc. Protože dostávám peníze se zpožděním 1 měsíce. Ale další měsíce můžu pouze odhadovat…je to taková loterie. Můžu vydělat více, ale můžu dostat i méně a v nejhorším případě se může stát, že nedostanu nic.

Jak z tohoto kolotoče ven?

Pořád hledám. Avšak pracuji s tím, co mám.

 • Učím se pracovat s trendy. Vím, která období (z pohledu příjmu financí) jsou pro mne dobrá a která špatná.
 • Budu se muset více soustředit na práci s příjmy a vydají. Výdaje jsou na 100% jisté, ale u příjmů to neplatí. Pro příjem musíme vždy něco udělat.
 • Budu se snažit najít takový způsob, který bude příjem vytvářet automaticky s co nejmenší potřebou času. Myslím, že jsem na dobré cestě. Uvidíme za rok. Cílem na tento rok, je vyrůst z pohledu financí alespoň o 100%.
 • Chci začít pracovat i s vytvářením rezerv. Otázkou je do čeho a jak investovat?Člověk si řekne..jo tohle je dobrá investice a pak se z ní z ničeho nic vyklube jen velký fail. Když už, ale takový fail přijde, je potřeba jít dál. Zvednout se a nevzdávat se bez boje, protože náš čas nekončí prohrou. Rezervu je potřeba mít lehce po ruce. Na druhou stranu musí mít člověk disciplínu, aby ji nevzal na nějakou ptákovinu.

Druhá polovina roku

Řekl bych že utekla rychleji, ale je to možná dané tím, že jsem se necítil blbě. Bylo hodně povedených akcí.

Co se týče práce...tak ta spočívala v tom, že jsem si dělal pořádek v dosavadních projektech. Vzhledem k tomu, že se pohybuji převážně na internetu…tak i mé projekty jsou čistě onlinové. Za jeden projekt považuji jeden web (u všech webu mám 100% podíl).

Projektů mám více a ne každému se věnuji naplno. Je to hlavně dané penězi. Když mám volné prostředky, tak je do projektu investuji. Když ne, tak musím čekat…a nebo musím vložit svůj čas.

V tomto roce jsem koupil jen jeden „menší projekt“ od Slováka…takže jsem musel řešit i Reverse charge…ach zase ty daně. Aby mi tento projekt začal vydělávat, musel jsem vyřešit i pár záležitostí (s někým kdo umí pouze anglicky). Ještě že se jednalo o emailovou komunikaci. Kdybych to měl řešit slovně..tak bych byl pěkně nahranej. Má angličtina je totiž na bodu mrazu 😀 . Rád bych s tím něco udělal, ale nějak nemám sílu. Naštěstí jsme vše vyřešili téměř bez problémů, stačilo k tomu jen několik emailů.

Dalo by se říct, že na projektech je stále co dělat…vytvářet a upravovat bych mohl do nekonečna. Avšak pomalu a jistě se přibližuje workoholismus. Tím že člověk nemá pevně danou pracovní dobu, práce ho baví, má „spousty volného času“ a může pracovat téměř kdykoliv se i návyky oproti ostatním mění. Několikrát jsem se přistihl, že třeba „pracuji“ celý den, ale přitom jsem toho moc neudělal (prostě ta práce nešla na první pohled vidět, co ale s tím?). Prokrastinaci raději nepočítám..ta existuje pořád. A tak jsem si říkal zda to má smysl. Možná i díky tomu, že jsem měl během podzimu sázku v běhání (1000 km za podzim), jsem se nezbláznil. Každý den jsem musel uběhnout minimálně 11 km. A díky té době (cca 1,5h běhu) jsem aspoň mohl vypnout mozek. Jenže co teď? Musím něco vymyslet.

Co se výrazně změnilo

Když jsem byl zaměstnaný vstával jsem brzo (kolem 5:30) a chodil jsem spát pozdě (kolem půlnoci). Od doby co jsem OSVČ na plný úvazek chodím spát stejně pozdě, ale vstávám později někde mezi 8:00 a půl desátou. Prostě až se vzbudím tak vstanu. Přestal jsem používat budík. Někdy jej použiji, ale spíše jen okrajově.

Osobní život

Řekl bych, že byl dobrý, ale může být ještě lepší 🙂 . Uvidíme jestli se rozhoupu k něčemu většímu.

Cíle pro rok 2019

Vidím, že v článku z roku 2017 jsem si nějaké cíle dával. Hmm částečně se mi některé body splnili. Zatím jsem nezkrachoval, zdraví je dobré, pozitivní přístup k rodině se snažím dodržovat…jen někdy je to těžké..hold každý má jiné názory. Myslím, že sport se povedl a bylo ho až až. Opravu části domu jsem nedokončil…málo motivace. Nový notebook jsem si pořídil až na konci roku 2018 zatím jej moc nepoužívám (používám starší). Mám jej spíš jako rezervní + na něm mám jeden dražší program na 3D kreslení. S autem jsem nezačal jezdit…i když jsem plánoval, že ano. Auto jsem si ani nekoupil..nebyla chuť a důvod. Minimalismus jsem více nezdokonalil.

Jaké cíle si dám pro rok 2019? Tady jsou:

 • zaměřit se na lepší zdraví (lepší jídlo, chodit na delší procházky..ujasnit si co chci)
 • sportovat tak akorát (nepřehánět, uběhnout 1000 km za 3 měsíce byl extrém…ale dal jsem ho)
 • zajímat se více o vlastní rodinu…a o druhou polovičku
 • finančně růst alespoň o 100%
 • náklady udržet na minimu
 • plánovat základy offline podnikání (stavby menších domků)
 • udělat něco pro lepší bydlení (že bych si pořídil rybičky 😀 )
 • udržet si volnou nohu (nebýt zaměstnancem)
 • hledat pozitivní energii

Myslím, že stačí. Budu rád, když alespoň půlka se vyplní. Díky, že jste dočetli až sem a zase někdy příště 🙂 . Doufám, že na shrnutí roku 2019 si za rok vzpomenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *